Tworzenie szablonu WordPress

Mówiliśmy już o instalowaniu gotowych szablonów na WordPressie, mówiliśmy też o modyfikacji już istniejących, przyszedł czas na bardziej zaawansowane działania, czyli samodzielne stworzenie motywu dla strony na WP.

Od czego zacząć?

Cóż może to oczywiste, ale zacząć należy od – wizji. Najpierw musimy zaplanować swoją stronę, rozpisać ją oraz wyobrazić sobie jej wygląd. Na wstępie musicie przewidzieć: nazwy poszczególnych zakładek np. Aktualności, O nas, Kurs dla Zielonych, Kurs dla WebMasterów, Kontakt, itp. Następnie zastanówcie się czy chcecie mieć na stronie Slider, gdzie ma być położony nagłówek, czy strona ma mieć panel boczny, i co ma się w nim znaleźć itd.

Tworzymy środowisko testowe

Sprowadza się to w zasadzie do zainstalowania WordPressa na własnym komputerze, aby to osiągnąć warto sięgnąć po darmowy serwer XAMPP, który obsługuje bazę danych MySQL i języki PHP oraz Perl – czyli w zasadzie ma wszystko co będzie nam potrzebne. XAMPP instaluje się identycznie, jak każdy inny program. Aby przejść do tworzenia szablonu musimy włączyć MySQL i Apache, robimy to klikając Start. Następnie tworzymy bazę danych MySQL, przechodzimy do zakładki Admin w module MySQL i przechodzimy do phpMyAdmin gdzie klikamy Bazy danych i tworzymy nową bazę, którą nazywamy wedle uznania. Ściągamy najnowszy pakiet instalacyjny WordPressa – rozpakowujemy go. Przechodzimy do C:\xampp\htdocs i tworzymy tam katalog „wphouse”. Następnie przechodzimy na stronę: http://localhost/wphouse/ i postępujemy zgodnie z instrukcjami instalatora. Po jej zakończeniu jesteśmy gotowi do pracy na naszym lokalnym WP.

Zacznij od Strony Głównej

Tworzenie szablonu dla każdego znanego CMS-a warto zacząć od stworzenia Strony Głównej, co znacznie ułatwi późniejszą pracę z szablonem. Tworząc swój szablon zawsze trzymaj się hierarchii plików, dobrym przykładem do wcielenia w życie będzie następujące rozłożenie:

[katalog-główny-szablonu]

[katalog-grafik]

[katalog-js]

style.css

index.php

Sekcja HEAD

Tworzenie szablonu należy rozpocząć od prawidłowo zakodowanej sekcji HEAD. Musi on zostać prawidłowo wypełniony, aby szablon zadziałał.

Tworzenie menu

Menu Główne i wszystkie tworzone przez Ciebie menu buduj w prosty sposób przy użyciu <ul> i <ol>, wystrzegaj się dodawania im klas i identyfikatorów oraz nie używaj atrybutu „style”. Dlaczego? Tak przygotowane menu będziemy musieli zamienić na edytowalne i dynamiczne, będzie to o wiele prostsze, jeśli już na wstępie przewidzimy je jako listę wpisów.

Sekcja Core CSS

Do pliku style dodajemy kod CSS, z którego korzysta WordPress. Ten zabieg sprawi, że wszystkie parametry jakie nadamy obrazkom czy czcionkom, będą widoczne również dla użytkowników. Kod znajdziemy na oficjalnej stronie WP.

Uaktywnienie motywu

Gdy już napiszemy moty, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom należy go przenieść do WordPressa. Na początek musimy znaleźć wszystkie potrzebne dane na temat serwera zewnętrznego, musimy znać: nazwę hosta, nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy, hasło użytkownika bazy danych. Przenosimy wszystkie pliki do odpowiedniego folderu na serwerze. Najwygodniej jest to zrobić poprzez klienta FTP. Eksportujemy bazę danych do pliku i nazywamy ją zgodnie z nazwą naszej skórki. Wchodzimy w tabelę „wp_options” i podajemy wartości home oraz siteurl do naszej strony w WP. Na koniec musimy jeszcze wyedytować plik wp_config.php w katalogu głównym i uzupełnić go danymi odnośnie serwera zewnętrznego. Po kliknięciu opcji Zapisz, nasza strona pojawi się pod wskazanym adresem.