Na co zwrócić uwagę przy wyborze szablonu WordPress?

Niewątpliwym plusem WordPress jest duży wybór szablonów. Paradoksalnie jednak może to stanowić problem, bo nie tak łatwo wybrać odpowiedni. Zobacz na co zwrócić uwagę dokonując wyboru.

Twoje potrzeby – Większość szablonów tworzona jest pod określone branże dlatego wbudowane w nie są funkcje przydatne do prowadzenia strony z określonego sektora. Przed rozpoczęciem pracy zdefiniuj swoje potrzeby. Zobacz czy w kategoriach jest gałąź biznesu, w której działasz i poszukaj szablonu, który zawiera wszystkie niezbędne elementy.

Responsywność szablonu – Bardzo dużą grupę wśród internautów stanowią posiadacze smarfonów i tabletów dlatego strona musi dobrze wyświetlać się na urządzeniach mobilnych. Jeśli o to nie zadbasz znacznie ograniczysz zasięg strony, a współczynnik odrzuceń będzie bardzo wysoki. By zadbać o liczbę odwiedzić wybierz szablon, w którego opisie znajdują się frazy: responsive, RWD lub mobile ready. Warto również sprawdzić jak wersja demonstracyjna wyświetla się po zmniejszeniu okna przeglądarki.

SEO – Nie zapominaj, że nie tylko treść, ale również sam szablon wpływa na pozycjonowanie. Jego funkcjonalność to podstawa. Wiesz już, że musi być dostosowany do urządzeń mobilnych, ale pamiętaj o wszystkim co ma wpływ na użyteczność. Szablon powinien być lekki, a czas jego wczytywania krótki, by nie zniechęć użytkowników i utrzymać liczbę odrzuceń na niskim poziomie. Pamiętaj też, że grafika nie tylko ma odpowiadać upodobaniom odbiorców, ale przede wszystkim wyróżniać się. Szablon jak tysiące innych nie będzie wyglądał profesjonalnie dla Google. Lepiej będzie wybrać szablon z opcją tworzenia hierarchicznego menu oraz możliwością dodawania widgetów, sidebarów i kolumn. Nie zapominaj również o odpowiednim zabezpieczeniu przed wirusami i włamaniami hakerskimi.

Aktualność – Sprawdź czy szablon jest kompatybilny z aktualną wersją WordPress. Nowe na pewno będą, a w przypadku starszych zobacz czy na dole opisu jest informacja o aktualizacji.

Recenzje użytkowników – Znajdź opis wybranego szablony na serwisach zajmujących się ich testami i zapoznaj się z opinią na jego temat.

Grafika – Jeżeli dysponujesz zdjęciami w wysokiej rozdzielczości, które powinny znaleźć się na stronie wybierz szablon, który opiera się na ładnych fotografiach. Te zamieszczone w wersji demonstracyjnej nie są jego częścią i nie możesz ich wykorzystać.

Pliki do programu Photoshop – By można było dokonywać zmian w elementach graficznych do szablonu muszą być dołączone pliki PSD.

Kompatybilność z wtyczkami – Planując uruchomienie forum na stronie lub zakładając sklep wybierz skórkę obsługującą dedykowane do tego wtyczki.

Wersja obcojęzyczna – Jeśli planujesz, by strona oprócz polskiej wersji miała również obcojęzyczne wybierz szablon oznaczony „Translation ready”.