Motywy potomne jak bezpiecznie zmodyfikować szablon

WordPress posiada dość duży zasób motywów, które mogą zostać wykorzystane na stronie www, ale niezwykle często zdarza się, że żaden z nich nie odpowiada naszym potrzebą, lub częściej naszej wizji. Wówczas, aby nie tworzyć motywu od podstaw, możemy zmodyfikować go w kodzie, ale… Niestety pojawia się „ale” w postaci aktualizacji, jeśli bowiem zostanie wypuszczona jakaś aktualizacja danej skórki, może ona spowodować, że wszystkie nasze zmiany odejdą w niepamięć, by tego uniknąć, krótki poradnik, jak bez ryzyka zmodyfikować szablon na WP.

Czym jest Child Theme?

To mechanizm, który umożliwia zapisanie w postaci nowej skórki – motywu potomnego, który zawiera oryginalny szablon oraz wszystkie nasze przeróbki. Takie rozwiązanie umożliwia bezpieczną aktualizację motywu bazowego, bez groźby, że usunie to nasze zmiany. Child Theme jest więc rodzajem nakładki na motyw bazowy.

Stworzenie motywu potomnego jest w zasadzie łatwą operacją, która niekiedy wymaga jedynie stworzenia jednego pliku. Będzie to plik „style.css”, który powinniśmy zapisać w specjalnie stworzonym dla naszej skórki katalogu, nazwanym tak jak motyw bazowy z dopiskiem „child”. Zakładając, że motyw, którego chcemy użyć nosi nazwę Smerfna Skórka, to nazwa katalogu stworzonego dla jej motywu potomnego powinna wyglądać mniej więcej tak: smerfnaskórka-child. Taki katalog zapisujemy pod adresem ścieżki: wp-content/theme/.

W pliku style.css, w nazwie skórki (Theme Name) wpisujemy również nazwę skórki bazowej z dopiskiem „child”. Inne parametry uzupełniamy zgodnie z naszymi założeniami. Importujemy również kod CSS motywu bazowego i dostosowujemy go do naszych potrzeb.