Instalacja szablonu WordPress

WordPress jest jednym z najbardziej intuicyjnych systemów zarządzania treściom, popularnie zwanych CMS-ami. Zbudowanie profesjonalnie wyglądającej stronie na WP nie stanowi żadnego problemu i niemal każdy poradzi sobie z obsługą WordPressa.

1. Pobierz interesujący Cię szablon

Zacznijmy tworzenie bloga czy też strony www od instalacji szablonu. Na początku musimy znaleźć skórkę, która najbardziej odpowiada nam graficznie, i pobieramy ją na dysk. Paczka, którą pobierzemy będzie miała rozszerzenie „.zip” i w takiej postaci należy ja na dysku zapisać (nie rozpakowujemy folderu!)

 1

2. Zaloguj się do zaplecza swojego bloga/strony

Następnym krokiem jest zalogowanie się do panelu administratora Twojego bloga. Wpisujemy więc w przeglądarkę adres www naszej domeny i łamiemy go przez admin. Następnie wpisujemy login i hasło i gotowe.

3. Zainstaluj swój szablon

Gdy znajdujemy się już w panelu, który w WordPressie nazywa się „Kokpitem” odszukujemy zakładkę WyglądMotywy. Wówczas rozwinie nam się w miniaturach podgląd wykorzystywanych wcześniej motywów. Na końcu tej listy znajdziecie pole z napisem: Dodaj nowy motyw, następnie wybieramy opcję Wyślij motyw na serwer, wówczas otworzy się okno, które pozwoli na załadowanie motywu z dysku. Wybieramy plik w formacie „.zip” i wysyłamy go na serwer poprzez wciśnięcie Zainstaluj.

4. Uwidocznienie szablonu na blogu/stronie

Nasz szablon jest już zainstalowany, pojawi się więc komunikat Motyw został zainstalowany, aby stał się widoczny na naszej stronie należy wśród dostępnych funkcji kliknąć – Włącz. Był to ostatni etap instalacji nowego motywu, teraz wchodząc na naszą stronę możemy podziwiać jej nową szatę graficzną.

5. Gdy szablon nam się znudzi…

To, że zainstalujemy nowy szablon wcale nie oznacza, że nie możemy powrócić do poprzedniego. Wystarczy powtórnie wejść w zakładkę Wygląd → Motywy i najechać kursorem myszki na inny szablon, pojawi się wówczas dwie opcje: Włącz i Podgląd na żywo, wybieramy Włącz i możemy znów cieszyć oko poprzednim układem graficznym naszej strony.